A Mozgásban az élet sorozat első epizódjában Éva történetét ismerheted meg: hogyan lett számára mozgásból mentális támasz, a rutinból erő, a jógamatracból pedig tér önmagának – és másoknak.
Rákos Éva nem világbajnok, mégis példakép. Saját elmondása szerint egy hétköznapi nő.
Közben jógaoktató, családanya, társ, barát és kolléga – hogy csak néhányat említsünk a jelenleg betöltött szerepei közül.


Amikor arra kérem, meséljen arról, mivel foglalkozik, hamar kiderül, hogy az élet összes fent említett területén aktívan jelen van, hasonlóan sokunkhoz párhuzamosan teljesít mindezekben a szerepekben.
„Fontosnak tartom ezt kiemelni, mert pont azokat az embereket szeretném elérni jógaoktatói munkámmal, akik szintén ebben a cipőben járnak. Akiknek sok helyen és sokféle minőségben kell helytállni, és ebben a sokféle szerepben hajlamosak egyre hátrébb és hátrébb sorolni a legfontosabbat: saját magukat.”
V: A sport egészen kisgyermek korom óta életem része, mert édesapám fociedző volt, így elég sok időmet töltöttem a focipályán – legtöbbször „bólyaként”. De a viccet félre téve, az első igazán meghatározó emlékem a sportról már kamaszkoromban történt, amikor – ugyan csak nézőként – részt vettem egy triatlon európa bajnokságon, amit Magyarországon rendeztek.
Elvarázsolt a versenyzők profizmusa, kitartása és maga a verseny hangulata, valahol ott kezdtem el érezni, hogy a sportnak mekkora közösségépítő- és személyiségformáló ereje van.
V: A jelenlegi mozgásformámat elég sok vargabetű után találtam meg. Korábban amatőr szinten triatlonoztam, később pedig – már kisgyermekes anyukaként – eljártam ilyen-olyan alakformáló edzésekre, de a jógát már közel a negyvenhez fedeztem fel.
Út a jelenhez – mozgásban
Első oktatóképzését épp a 40-ik születésnapján kezdte el és onnan már nem volt megállás. Több jógaoktató és fitness instruktor képzés után jutott el addig, hogy ma már főállása mellett saját jógastúdiót vezet. Emellett jógavideókat készít, és olyan hétköznapi nőket és férfiakat inspirál a mozgás szeretetére, akikben ott a vágy a változásra – szelíden bátorítva őket arra, hogy a jóga a mindennapjaik részévé válhasson.

A mozgás szerepe
Éva szinte folyton mozgásban van, számára elképzelhetetlen, hogy ne edzzen valamit minden nap. Az életvitelébe illeszthető nyerő hármas – ami minden mozgás iránti igényét kielégíti: a jóga, a természetjárás és az amatőr crossfit.
„A jóga a mentális támasz, ami egyensúlyt hoz az életembe.
A természetjárás a hosszas menetelés által kitartásra nevel, egyben kiszakít a hétköznapok nyüzsgéséből.
A crossfit fizikai erőt és robbanékonyságot ad a mindennapokhoz.”
Test-tudat-jóllét kapcsolódása
A jóga tökéletesen megtestesíti számára Test-Tudat-Jóllét hármasságát. Megmutatja, hogy:
— a külső erő nem választható el a belső tartástól
— a mozgás képes megváltoztatni nem csak kívül, hanem belül is
— még ha kifejezetten a külső forma miatt vágsz bele – akkor is észrevétlenül formálni fogja a jellemed is.
Rutin és motiváció a mindennapokban
Éva a korán kelők táborát erősíti, jellemzően hajnalban edz, ami azután meghatározza a napját.
Hetente kétszer határfeszegetős crossfit edzést végez, a többi napon jógával indít és ha minden összeáll, egyik hétvégi nap a túrázásé.
Hetente egy személyes jógaórát tart és inspiráló, rövid jógavideókat forgat — mindezt család és munka mellett. A példája motiválhat másokat arra, hogy belevágjanak egy jó mozgási rutin kialakításába, mert egy megfelelő rendszerbe bele kell férjen a mozgás valamilyen formája. Ez persze néha kompromisszumokkal jár; ahhoz, hogy minőségi munkát tudjon valaki végezni egy hajlani edzésen, időben le kell feküdni aludni.
Kedv kérdése?
Arra a kérdésre, hogy mindig kedvét leli-e a mozgásban, és ha esetleg nem nagyon van kedve mozogni, mi lendíti át a holtponton egyszerű és praktikus válasza van:
„Ha nincs kedvem mozogni, fáradt és nyűgös vagyok, arra gondolok, ez egy befektetés a jövőbe: felnövök a feladathoz, de én sem szakítom meg magam — viszont néhány kör napüdvözlet vagy pár guggolás mindenkinek belefér még kedv nélkül is.”
V: Nagyon sokan motiválnak és nagyon sokak munkájának adózok elismeréssel. Általában a hétköznapi emberekre nézek fel: azokra a nem-ismert emberekre, akiket látok futóversenyen hiányos végtaggal, esetleg látássérülten versenyezni vagy akik nagy túlsúlyuk ellenére megcsinálnak egy teljesítménytúrát. Számomra ezek az emberek az igazi példaképek, ők testesítik meg az erőt és a kitartást. Miattuk tudom, hogy ha ők nem adják fel, akkor nekem sem lehet kifogásom!
+1 személyes tipp Évától, ha most kezdenél el jógázni
„Csak lazán… elvárások nélkül, saját magadra odafigyelve állj a matracra! Fogadd meg egyik kedvenc jógás idézetemet, mely így hangzik:
„Gyakorolj, a többi jön magától” – Sri K. Pattabhi Jois

Valami jót mindig kapunk a sporttól
Rákos Éva jógaoktató gondolataiból is látjuk, a mozgás és a sport rengeteget ad az életünkhöz. Ő maga sem tudna a sok kedves, feltöltő pillanat közül egyetlen-egyet kiválasztani. Oktatóként a gyakorlók visszajelzése; a teljesítménytúrákon a „versenytársak” segítőkészsége, crossfit edzésen az együtt küzdés hangulata… mind, mind csak adnak. A befektetett idő és energiák többszörösen megtérülnek.
Éva személyes órákat Komáromban tart, a csoportjaiba csatlakozás lehetőségéről Rákos Éva Jógaoktató facebook oldalán tudtok tájékozódni, ahol folyamatosan inspiráló és hasznos tartalmak érhetők el jóga / edzés / szabadidős sport témában. Érdemes bekövetni az általa készített videós oktatóanyagokat a Merj erős lenni! YouTube csatornán.

A Mozgásban az élet sorozatban olyan embereket mutatok be, akik nem feltétlenül a reflektorfényben élnek – mégis fényt hoznak a mindennapokba! Ha tetszett Éva története, és szívesen olvasnál hasonló, inspiráló beszélgetéseket a testtudatosságról, életmódról és belső egyensúlyról, akkor kövess a közösségi felületeken
—» Instagramon @ Funkció és Forma
—» Facebookon @ funkcioesforma
És ha szeretnél egy biztonságos, támogató közösséghez csatlakozni, ahol rendszeresen osztok meg tippeket, információ-snackeket, inspirációt – akkor várlak szeretettel a zárt csoportban is:
Csatlakozz a Fu Fo Életmód közösséghez!
A mozgás néha csak egy mozdulat – máskor egy teljes újrakezdés. Mert amikor mozgunk, valójában magunkhoz térünk vissza.
Photo credit:
@Süveg-Laczkó Dorisz
@Rákos Éva
@Závori Karolina