Minden mozgás – a mozgás: minden!

Oké, valamennyit mozogsz. Ez a mozgás mennyire tudatos?

Mennyire tudatosítod, hogy jobban vagy, ha mozogsz? Nem kell nagy dolgokra gondolni, csak vedd észre, ha egész nap ülőmunkát végzel (mondjuk, ha fél nap, akkor is) és úgy véled, nincs időd mozogni, vagy hagyod, hogy a kényelem győzzön és tényleg hazamész 3000 lépéssel a napodban, akkor vajon jobban vagy? Másnap jobban vagy? Nem, egészen biztosan nem… ha mozogsz, akkor leszel jobban. 

Nem kell rögtön maratont futni vagy edzőterembe rohanni. Elég, ha minden órában felállsz pár percre, átnyújtóztatod a tested, sétálsz egy kört az irodában vagy a lakásban, vagy kimész egy kicsit a szabadba. Igen, ez is mozgás! A legnagyobb változást nem a kampányszerű, alkalmankénti hatalmas edzések hozzák, hanem a folyamatosan beiktatott, következetes kis mozgások, amelyeket minden egyes nap rutinszerűen megteszel. Egy kis séta, egy pár guggolás, néhány nyújtás – és máris másképp érzed magad.

Eltekintve azoktól az időszakoktól, amikor valóban betegek vagyunk, minden egyes mozgással töltött perc épít bennünket. Ha ezekbe a percekbe tudatosságot és figyelmet is viszünk, a hatás megtöbbszöröződik. Nem mindegy, hogyan mozogsz: ha megfigyeled a tested, érzed az izmaid munkáját, és tudatosan vezeted végig a mozdulatokat, akkor nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is erősödsz. Furcsán hangzik, de vegyél a kezedbe egy anatómia könyvet – és lesd meg azt a részt, ahol a vázizomzatot mutatja be. Figyeld magad, ahogy mozogsz, próbáld behatárolni, mely izomcsoportot használod épp. Sokat segít a tudatosításban ez is, ahogyan a tükör is jó visszajelző eszköz lehet.

Az emberi test alapvetően mozgásra lett kitalálva, csodásan felépített izomzattal, erős vázrendszerrel, mozgékony ízületekkel és olyan koordinációs képességgel, ami segít bennünket a sérülésmentes mozgásokban. De ez a rendszer csak akkor működik jól, ha használatban van. Ha hanyagolod, ha mindig a kényelmesebb utat választod – liftezés a lépcső helyett, autóval menni két sarokra, ülni, amikor állni is lehetne –, akkor a tested lassan, észrevétlenül veszít abból a képességéből, ami természetes lenne számára.

Az alapvető 7 mozgás

– helyváltoztás mozgásai (séta, futás, úszás, kúszás-mászás) 
– guggolás / kitörés
– ugrás
– gurulás
– emelés / felhúzás / kitolás
– húzás / tolás
– függeszkedés

Nem tűnnek nagy dolognak, ugye? Biztos vagyok benne, hogy azt hiszed, ez mind gyerekjáték – hiszen emlékszel még rá, ezeket mind tudtad csinálni, amikor gyerek voltál. Próbáld meg most 😉 Ha mind megy és elégedett vagy azzal, ahogyan megy, akkor jár a pirospont. Az emberek többségének azonban ezek közül a mozgások közül már számos okoz gondot. Kezdve azzal, hogy nem tud lesétálni 3 metrómegállót, ha szüksége van rá, mert fullad. Vagy nem tud leguggolni, kicipelni egy nagybevásárlást az autóig stb. Gondolj csak bele, milyen természetes mozgásokat hagytál el az életedből, mert nem volt rá „szükség”. Mikor másztál utoljára fára? Mikor lógattad magad egy mászókán vagy húztad fel magad egy rúdon? Gyerekkorodban? Mert ezek mind-mind olyan mozdulatok, amelyek a test természetes működéséhez tartoznak, és amiket érdemes visszacsempészni valamilyen szinten a mindennapokba.

Teszteld magad, nézd meg, mennyit bírsz ezekből fájdalom és sérülés nélkül. És ha találsz olyan mozdulatot, amely már nehéz vagy kellemetlen, az egy jel: itt az ideje dolgozni ezen visszanyerni a tested mozgékonyságát!

Menj ki a természetbe és járj, fuss, ússz. Lógj mindenféléken, amin lehet. Guggolj le a vízpartokon kavicsokat nézegetni, réten fű között babrálni, erdőben vadnyomokat böngészni. Figyeld a tested, érezd, ahogy feszül és elenged, szolgál téged. És aztán határozd el, hogy mostantól te is szolgálni fogod őt. Működjetek együtt, mozogjatok sokat!

Kezdd el!

Most. Mozogj egy kicsit. És holnap is. Majd minden nap. Figyeld meg, hogy egy idő után már nem az lesz a kérdés, hogy „muszáj-e”, hanem az, hogy „hogyan fér bele még több”.

Érdekel, hogy a mozgáson túl még mivel támogathatod a jól-léted? Olvasd a blogot!

Megosztod?

Szóljon hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük