Van, aki csak sportol. És van, aki a mozgással tartja egyben az életét. Farkas Marcela az utóbbiak közé tartozik – egy igazi duracell-nyuszi, aki akkor is pörög, amikor más már rég feladta volna. Két gyerek, napi edzések, versenyek, aktivitások szervezése… és teszi mindezt mosolyogva. Ha egyszer találkozol vele, tudni fogod, mire gondolunk! 😉
A Mozgásban az élet sorozat következő epizódjában ismerjétek meg Marcelát és az ő motiváló útját a gyerekkori határban-biciklizéstől egészen az edzőségig.
Messziről jött, sokat mesél, rengeteget mozog — és mindenkit motivál
A felvidéki születésű, eredetileg szlovák anyanyelvű lány a későbbi férje miatt tanult meg magyarul – és milyen jól tette! Mert most már nemcsak beszél, hanem mesélni is tud nekünk: őszintén, lendületesen, néha „futva”, de annál nagyobb szívvel.


Marcela – anya, feleség, vállalkozó – jelenleg Fitt mentor és Jumping Fitness instruktor (basic, kids, stretching és power & sport kategóriákban). Állandóan mozgásban van, imádja motiválni az embereket, átadni a sport szeretetét, és mivel már 5. éve életmódot váltott, az élete szerves részét képezi az aktív sport-mentorálás.
„A mozgás a lényem alapvető része, mióta 11 hónaposan elindultam egyedül.”
Ez nem túlzás, hanem tény. Már kisgyerekként is biciklivel járta a környéket, míg a szülei sóhajtoztak utána. Aztán kisiskolásként súlyos agyrázkódást szenvedett – ennek következtében két évre eltiltották a mozgástól, míg vágyakozva nézte a többi gyereket szaladgálni.
Marcela azonban nem olyan, aki sokáig maradna egy helyben, így amint lehetett, újra sportolni kezdett. Atletizált, itt a rövidtáv (50 m sprint) és a távolugrás volt a kedvence. Mivel a csapatsportoknak is nagy rajongója, röplabdázott, kosárlabdázott, majd 2001-ig kézilabdázott rendszeresen.
V: Ezt lényegében a covid hozta. Mivel akkor sajnos nem lehetet bárhol edzeni, tornázni, így elkezdtem először futni … ami vicces, mert én inkább a sprintre voltam szakosodva és utáltam a hosszútávfutást, de más lehetőség nem volt. Végül a futást egyre jobban megszerettem, és úgy alakult, hogy most meg félmaratonokon indulok. Rengeteg jótékonysági futáson veszek részt, ezzel is motiválva másokat a mozgásra.
V: Ez a másik mozgásforma, amit a covid alatt elkezdtem. Mivel akkoriban nem csak a környéken, de szinte sehol nem volt lehetőség intenzíven edzeni, ezért online edzettem. A Jumping fitness elég lendületes volt ahhoz, hogy lekösse az energiáimat, amik a futás mellett megmaradtak. Utána jött az ötlet, hogy én ezt nagyon szívesen tanítanám másoknak. Így elvégeztem a kurzusokat – nemrég már a negyediket is, – ma már intervallum edzéseket is tartok. Emellett tervezem, hogy gyerek táborokat színesítsek ezzel a sporttal.
Az élet kihívásai feladatokat adnak, amik tovább formálnak bennünket
Marcelának két speciális igényű gyermeke van, egy 13 éves ADHD-s kiskamasz és 10 éves nem-beszélő autista. Ők adnak célt és irányt az életének, és miattuk választotta a sport instruktori pályáját, mert a rugalmas, családhoz illeszkedő időbeosztás alapvető lett az életükben.
„A gyerekek miatt nekem itt dolgom van. Úgy döntöttem, hogy nekem ezen a világon nagyon sokáig itt kell lennem és ezt nem csak túlélni kell.
Itt főleg élni kell, élvezni és megélni a gyerekeimmel minden pillanatot.
Szóval ez lett az én utam és célom.”


Mindennapi egyensúly megtalálása a mozgásban
Miközben más már rég kimerült volna, Marcela feltöltődik. Nála a sport nem csak sport – ez a túlélés eszköze. Edz, fut, szervez, ugrál. Néha persze fáradt. Ha nincs kedve mozogni, akkor is a cél mindig fontosabb számára, mint a pillanatnyi kedv.
Futás közben kikapcsolja a gondolatait, kihasználja, hogy ez a monoton mozgásforma feltölti mentálisan is. Jumping közben az edzésen van a fókusz, az motiválja, hogy mit adhat a tréningein résztvevőknek. Szabadidős tevékenységként pedig a családdal közös sétákat és a biciklizést szereti a legjobban.
„mivel a családom nem éppen szokványos, a sport segít abban, hogy türelmesebb és kiegyensúlyozottabb legyek”
Marcela a mozgáson keresztül új célokat, több új szakmát és nem utolsó sorban új terveket is kapott az élettől, melyeket — őt ismerve — meg is fog valósítani.
Rutin és motiváció minden egyes nap
V: Látom, hogy a mozgással tudok segíteni másoknak. Motivál az örömük, vagy az, hogy új barátságok szövődnek az edzéseimen. Egy-egy Jumping óra után látom, hogy ami esetleg nyomasztotta a klienseimet az óra elején azt a végére elengedték; feltöltődtek egy kis boldogság hormonnal.
V: Én a tervezésben hiszek. Mivel szinte minden időm be van táblázva, így terveznem is kell. Hétköznap vannak az edzéseim és akkor futok. Hétvégenként futóversenyekre járok, amik már egész évre előre be vannak írva a naptáramba, tehát tudom hol fogok futni ősszel. A sétákat vagy biciklizést a gyerekekkel szintén be kell terveznem, mert fontos mindannyiunk számára a kiszámíthatóság.
Honnan jön a motiváció?
A családi háttéren túl Marcelának több motiváló példaképe van: van aki a kitartásáért és a csodás belső értékeiért érdemelte ki ezt a címet, más pedig azért, mert akkor is felállt, amikor mások feladták volna.
Ezeken felül a határfeszegetés is motiváló számára, felnéz azokra a sportolókra, akik embert próbáló kihívásokat is bevállalnak. Ehhez köthető, hogy nála a sport, a mozgás egyáltalán nem a hangulaton múlik. Ha valamiért úgy érezné nem elég motivált, akkor:
„… bizony csakazértis elmegyek mozogni, mivel úgy tapasztaltam, hogy akkor kiváló eredményeket produkálok. A mozgás nálam nem kedv kérdése … Célom van vele, hát megyek!”
Milyen felemelő pillanatokat ad a mozgás, a sport?
Az életben mindig összeérnek a szálak. Minden mindennel összefügg, és néha a legkisebb dolog is óriási változásokat tud generálni egy másik területen. Farkas Marcela agilitásának és családi hátterének köszönhetően erős motivációt érez a jótékonysági sporteseményeken való részvételre. (Ezeken a rendezvényeken a nevezési díjak jelentős részével, illetve sok esetben a szponzori támogatásokkal valamilyen jó ügyet támogatnak. Ez a tényező plusz motivációt adhat a sportolni vágyóknak, segíti, hogy másképpen is örömünket leljük a mozgásban. A 2025 év nemzetközi jótékonysági futásait például itt olvashatod.)
Marcela életében az egyik meghatározó esemény volt, amikor ő maga szervezett jótékonysági Jumping maratont, melynek teljes bevételét a kisfia iskolájának ajándékozta a fejlesztésekre!


+1 személyes tanács Marcelától, ha most kezdenél el mozogni
„Akármi van, tarts ki. Kitartással bármit elérhetsz!”
Farkas Marcela története is megmutatja, hogy a sport és a mozgás mennyi mindent képes adni!
Nála nem csupán energiaforrás, hanem kapaszkodó, öröm, és híd másokhoz. Minden alkalommal, amikor edzést tart, fut vagy épp biciklizik a fiaival, nemcsak magát tölti, hanem másokat is. És ez az igazi erő: adni úgy, hogy közben te is épülsz.
Marcela edzéseiről, motivációs posztjairól és mozgásos hétköznapjairól a JumpingMum Facebook-oldalon találsz friss tartalmakat. Érdemes követni, ha szeretnél inspirációt, lendületet – vagy csak egy kis jókedvet a napodba. Edzéseket személyesen Észak-Komáromban, Paton és Ekelen tart (Szlovákiában).

Olvass még inspiráló történeteket a Mozgásban az élet sorozatból a funkcioesforma.hu-n, ahol olyan embereket mutatok be, akik nem feltétlenül a reflektorfényben élnek – mégis fényt hoznak a mindennapokba!
—» Instagramon @ Funkció és Forma
—» Facebookon @ funkcioesforma
És ha szeretnél egy biztonságos, támogató közösséghez csatlakozni, ahol rendszeresen osztok meg tippeket, információ-snackeket, inspirációt – akkor várlak szeretettel a zárt csoportban is:
Csatlakozz a Fu Fo Életmód közösséghez!
A mozgás öröm, az öröm pedig maga az élet!
Photo credit:
@Farkas Marcela
@Závori Karolina